Aranżacja ogrodu – obrzeża trawnikowe

Z pewnością każdy posiadacz przydomowego ogrodu lub podwórka chciałby sprawić, aby przestrzeń ta była możliwie najbardziej estetyczna. Wyraźnie zarysowany, czasem bardzo wymyślny kształt trawnika, jasno wytyczone ścieżki czy rabaty powstrzymane przed nadmiernym rozrastaniem się to kluczowe części składowe całego obrazu ogrodu jako miejsca zadbanego i eleganckiego, w którym miło spędza się czas i cieszy się oczy roślinnością. Aby móc osiągnąć w swoim ogrodzie taki stan, należy zwrócić uwagę na oddzielenie od siebie poszczególnych elementów przestrzeni ogrodowej.

Obrzeża ogrodowe – doskonałe narzędzie dla amatorów ogrodnictwa

Obrzeża trawnikowe Holzbrink pozwalają niemal dowolnie bawić się i eksperymentować z kształtami i wielkościami różnych stref w przestrzeni ogrodowej. Jeżeli chcesz powstrzymać rozrost co bardziej „nieokiełznanych” roślin w rabatach, zapobiec zarastaniu ścieżki trawą, oddzielić część uprawną bądź strefę korzeniową drzewa od trawnika, sprawić, aby twoja żwirowa lub grysowa ścieżka utrzymywała swoją wytyczoną formę – w takim razie potrzebujesz obrzeża ogrodowego.

Obrzeża ogrodowe marki Holzbrink wykonane są w większości z PVC. Materiał ten zapewnia wytrzymałość i trwałość na długie lata, a do tego jest elastyczny i lekki, przez co obrzeża są łatwe w montażu i formowaniu. Warto pamiętać, że PVC pod wpływem zimna traci swoją elastyczność, co może utrudnić układanie obrzeża – gdy jest zimno, można poczekać, aż nabierze ono nieco ciepła. Obrzeże może być montowane naziemnie oraz zakopane – górna krawędź staje się wtedy niemal niewidoczna, nie stanowi to jednak problemu przy koszeniu trawy.

Rodzaje obrzeży ogrodowych – co wybrać?

W asortymencie marki Holzbrink znajdują się trzy modele obrzeża trawnikowego:

  • Obrzeże trawnikowe w formie prostej listwy – trwałe i łatwe w montażu poprzez wbicie w ziemię przez przygotowane otwory kotew mocujących dołączanych do zestawu. Można dostosować kształt obrzeża poprzez nacięcie paska stabilizującego – wykonano na nim żłobienia – i w ten sposób uformować np. łuk. Model ten nie odkształca się, można go dowolnie przycinać. Dostępnych jest kilka wysokości listwy.
  • Model klasy premium – zielona listwa z PP. Jest to materiał wysokiej jakości, odporny na wszelkie warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV, nie odkształca się przez wiele lat. Ze względu na swoją sztywność najlepsze zastosowanie tego modelu to wytyczanie stref o prostych krawędziach, np. ścieżek.
  • Obrzeże trawnikowe w formie niskiej taśmy z PVC – doskonale i precyzyjne odseparowuje strefy w ogrodzie. Uformowawszy taśmę w pożądany kształt, wystarczy przybić ją do ziemi dołączanymi do zestawu kotwami mocującymi – oczywiście można ją także zakopać na granicy stref. Jest bardzo elastyczna, więc nawet wymyślny kształt nie stanowi dla niej problemu, a przy tym dostępna jest w kilku rozmiarach, co tylko podkreśla jej uniwersalność.
  • Obrzeże trawnikowe w formie wysokiej taśmy z PVC – ten model cechuje się większą wysokością, może zatem funkcjonować jako płotek czy palisada. Sprawdza się w parkach, sadach czy na polach uprawnych. Możliwe jest zakopanie taśmy, jednak ze względu na jej wysokość konieczne może być wcześniejsze wykopanie otworu szpadlem. Najlepiej pełni swoje funkcje przy oddzielaniu od siebie sadzonek oraz separowaniu rabat sezonowych, gdzie minimalizuje się zagrożenie odkształcenia taśmy pod wpływem temperatury.

Komplet produktów marki Holzbrink pozwala precyzyjnie i trwale zaaranżować przestrzeń ogrodową. Zastępują inne znane sposoby separacji stref. Drewniane płotki i palisady nie są tak odporne na warunki atmosferyczne – po latach stają się one brudne i próchnieją. Z kolei produkty granitowe czy betonowe – krawężniki, kostki, palisady – wymagają znacznie większego wysiłku przy montażu, nie pozwalają na taką dowolność w formowaniu kształtów, są z kolei najczęściej dość zauważalne, a nie do każdego ogrodu pasuje ich estetyka. Podobnie sprawa wygląda w przypadku obrzeży metalowych. Można zatem stwierdzić, że plastikowe obrzeża trawnikowe są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, łącząc w sobie wytrzymałość, prostotę oraz elastyczność.